win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ατιμη κενωνια

    Να μη μπορει ο καθε ενας να σωσει τον κοσμο απο το σεισμο
    Να μη μπορει να παει την παπαρια του στα πανεπιστημια και να του κανουν δωρεαν ερευνα
    Να πληρωνει φορους και να μην εχει δωρεαν προσβαση στην ερευνα των πανεπιστημιων
    Να ειμαστε τοσο αχαριστοι που αντι να κανουμε τεμεναδες για τη λαμπρη ιδεα, να αξιωνουμε λεφτα

    Αντε να "εφευρεις" και σεισμικη βαση που θα κουναει 20 ριχτερ.

    Υ.Γ. Ζηταω μετανιωμενος ταπεινα συγνωμη που τολμησα να αμφισβητησω το απολυτο αντισεισμικο συστημα.

    Σταματαω το διαλογο μαζι σου διοτι "οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες".

    Μπορεις πλεον να συνεχισεις τα παραληρηματα σου χωρις κανεις να σου απαντα.

    Αντε και οταν κουνησεις προεντεταμενη κατασκευη απο Ω/Σ με 20 ριχτερ στην αυτοσχεδια σεισμικη τραπεζα, ειδοποιησε με να γελασω
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη civ : 29.05.2013 στις 15:52

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από civ Προβολή Ανάρτησης
    Ατιμη κενωνια

    Να μη μπορει ο καθε ενας να σωσει τον κοσμο απο το σεισμο
    Να μη μπορει να παει την παπαρια του στα πανεπιστημια και να του κανουν δωρεαν ερευνα
    Να πληρωνει φορους και να μην εχει δωρεαν προσβαση στην ερευνα των πανεπιστημιων
    Να ειμαστε τοσο αχαριστοι που αντι να κανουμε τεμεναδες για τη λαμπρη ιδεα, να αξιωνουμε λεφτα

    Αντε να "εφευρεις" και σεισμικη βαση που θα κουναει 20 ριχτερ.

    Υ.Γ. Ζηταω μετανιωμενος ταπεινα συγνωμη που τολμησα να αμφισβητησω το απολυτο αντισεισμικο συστημα.

    Σταματαω το διαλογο μαζι σου διοτι "οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες".

    Μπορεις πλεον να συνεχισεις τα παραληρηματα σου χωρις κανεις να σου απαντα.

    Αντε και οταν κουνησεις προεντεταμενη κατασκευη απο Ω/Σ με 20 ριχτερ στην αυτοσχεδια σεισμικη τραπεζα, ειδοποιησε με να γελασω
    Σε ειδοποιώ .... σε λίγο θα σκάσεις στα γέλια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 21.10.2013 στις 21:05

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επειδή πάντα υπάρχει και η οικονομική σκοπιά. Ο μηχανισμός που προτείνω, μήπως επιβαρύνει το κτίριο κοστολογικά περισσότερο από τις τρέχουσες αντισεισμικές μεθόδους; Ποιά είναι η εκτίμηση που κάνω?

    Υπάρχουν πολλές απαντήσεις πάνω σε αυτήν την ερώτηση.
    1) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    Το κόστος της κάθε πάκτωσης το εκτιμώ σε 800 με 1200 ευρώ. ( εξαρτάτε από τον αριθμό των ορόφων )
    Χοντρικά μία πολυκατοικία έξη ορόφων που έχει εκατό τετραγωνικά εμβαδόν ο κάθε όροφος, χρειαζόμαστε 20 πακτώσεις.
    Δηλαδή 22000 ευρώ.
    Στο Μετσόβιο όταν μου έκαναν την προσομοίωση της ευρεσιτεχνίας, ( σε τριώροφο σκελετό με μικρές κολώνες ) μου είπαν ότι αυξάνει σημαντικά την αντοχή της κατασκευής κατά 31%.
    Όταν ρώτησα τον καθηγητή που έκανε την προσομοίωση ( Μανώλη Παπαδρακάκη ) πιο το όφελος...αυτός μου απάντησε.
    Αν βάλεις το σύστημά σου στις κατασκευές μαζί με τον οπλισμό που τοποθετούν σήμερα στις κατασκευές, τότε θα έχουμε μία κατασκευή η οποία θα βελτιώνει σημαντικά
    την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής στον σεισμό.
    Οπότε ή εφαρμόζεις αυτό με μεγαλύτερο κόστος, ή αφαιρείς οπλισμό. Εξαρτάτε από την σπουδαιότητα του έργου.
    2) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    Το σύστημά μου κάνει τις κατασκευές πιο ισχυρές έτσι ή αλλιώς , αλλά το πόσο ισχυρές τις κάνει, αυτό εξαρτάτε σε μεγάλο βαθμό από το σχήμα της κατασκευής, και από την μέθοδο δόμησης που θα σχεδιαστεί.
    Αν π.χ κατασκευάσουμε μία οικοδομή με την μέθοδο του σκελετού οικοδομής, με πολύ μικρές και πλάστιμες ( ελαστικές ) κολώνες, το όφελος είναι 31% μεγαλύτερο.
    Στις μικρές κολώνες δεν μπορούμε να τοποθετήσουμε πάνω από μία πάκτωση, και αυτή η πάκτωση πρέπει να είναι στο κέντρο της κολόνας.
    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την μικρή αντίσταση της κολόνας στο δώμα και στο αντικριστώ Π της βάσης.
    Αν όμως έχουμε ένα μεγάλο τοιχίο, τότε έχουμε την δυνατότητα να το πακτώσουμε στα δύο άκρα του, και αυτό αυξάνει κατά πολύ την αντίδραση του τοιχίου στο δώμα και στο αντικριστώ Π της βάσης στον σεισμό, εν σχέσει με την μικρή κολόνα που έχει μόνο μία πάκτωση στο κέντρο της.
    ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ
    Το σύστημα είναι πολύ πιο χρήσιμο, όταν τοποθετείται σε τοιχία, παρά αν τοποθετείται σε κολόνες.
    Δεδομένου ότι τα προκατασκευασμένα σπίτια από οπλισμένο σκυρόδεμα είναι κατασκευασμένα εξολοκλήρου από σκυρόδεμα, αυτός ο λόγος τα κάνει τα πιο κατάλληλα για την τοποθέτηση του συστήματός μου.
    Αλλά τα προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα, εκτός του ότι είναι τα πιο κατάλληλα για την τοποθέτηση του συστήματός μου, είναι και 30 με 50% πιο φθηνές κατασκευές από τις άλλες συμβατικές κατοικίες.
    Αυτό τι σας λέει?
    Μας λέει ότι αν τοποθετήσουμε το σύστημά μου σε προκάτ, θα έχουμε ένα σπίτι 300% πιο ισχυρό στον σεισμό, και 30 με 50% πιο φθηνό από τις συμβατικές κατοικίες.
    3) ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
    Υπάρχουν έργα που δεν μετράει το κόστος κατασκευής, όσο μετράει η αντοχή της.
    Π.χ Πυρηνικοί σταθμοί, Γέφυρες, Νοσοκομεία. Το σύστημά μου συμβάλει κατά πολύ σε αυτές τις παραμέτρους.
    4) ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    Μετά από έναν μεγάλο σεισμό, το κόστος επισκευής καθώς και ο χρόνος επισκευής, είναι δύο βασικοί παράμετροι του κόστους.
    Όσο λιγότερες επισκευές έχουμε, τόσο το καλύτερο. Το σύστημά μου συμβάλει κατά πολύ σε αυτές τις παραμέτρους.

    Υ.Γ
    Στο Μετσόβιο που έκαναν την προσομοίωση του αντισεισμικού μου συστήματος έκαναν δύο μεγάλα λάθη τα οποία αλλοιώνουν καθ εμένα το αποτέλεσμα, όπου κατά τα άλλα είναι πολύ θετικό.
    α ) Λάθος
    Τοποθέτησαν το σύστημα σε ένα τριών και πέντε ορόφων κτίριο, με πολύ μικρές κολώνες.
    Σε αυτόν τον φορέα το σύστημά μου δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα, όπως θα είχαμε στις εξολοκλήρου κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα.
    β) Λάθος
    Το σύστημά μου λειτουργεί με πολλούς τρόπους.
    Λειτουργεί και ως πάκτωση, αλλά και ως προένταση.
    Η βασική του λειτουργία βασίζετε στο ότι όταν η κατασκευή ταλαντώνεται, το σύστημα φέρνει μία αντίσταση στην άνοδο του δώματος, και μία άλλη αντίσταση στο άλλο κάτω άκρο της βάσης.
    Η προσομοίωση έγινε με εφαρμογή πρόσθετων φορτίων στα επίπεδα των κόμβων της ανώτατης στάθμης.
    Αυτό όμως είναι κάτι άλλο....δεν είναι η αντίσταση ανόδου του δώματος, και σίγουρα δεν λειτουργεί σε μικρές κολόνες.
    Αν έβαζαν φορτία στα άκρα προκατασκευασμένων εξολοκλήρου από Ο/Σ θα είχαμε πιο θετικά αποτελέσματα.
    Έτσι και αλλιώς όμως, δεν υπάρχει πρόγραμμα Η/Υ που να προσομοιώνει προένταση δώματος εδάφους, οπότε η επιβολή φορτίων ήταν μονόδρομος.
    Για τον λόγο αυτό, επιβάλετε αρχικός να γίνουν πραγματικά πειράματα σε διάφορους φορείς ώστε να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα, και μετά ψαχνόμαστε με τις προσομοιώσεις.
    Αυτά τα πειράματα προσπαθώ να κάνω εγώ.


    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 24.10.2013 στις 13:14

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από civ Προβολή Ανάρτησης
    Ατιμη κενωνια

    Να μη μπορει ο καθε ενας να σωσει τον κοσμο απο το σεισμο
    Να μη μπορει να παει την παπαρια του στα πανεπιστημια και να του κανουν δωρεαν ερευνα
    Να πληρωνει φορους και να μην εχει δωρεαν προσβαση στην ερευνα των πανεπιστημιων
    Να ειμαστε τοσο αχαριστοι που αντι να κανουμε τεμεναδες για τη λαμπρη ιδεα, να αξιωνουμε λεφτα

    Αντε να "εφευρεις" και σεισμικη βαση που θα κουναει 20 ριχτερ.

    Υ.Γ. Ζηταω μετανιωμενος ταπεινα συγνωμη που τολμησα να αμφισβητησω το απολυτο αντισεισμικο συστημα.

    Σταματαω το διαλογο μαζι σου διοτι "οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες".

    Μπορεις πλεον να συνεχισεις τα παραληρηματα σου χωρις κανεις να σου απαντα.

    Αντε και οταν κουνησεις προεντεταμενη κατασκευη απο Ω/Σ με 20 ριχτερ στην αυτοσχεδια σεισμικη τραπεζα, ειδοποιησε με να γελασω
    Τι λες τώρα εσύ civ και οι φίλοι σου στο **************?
    ( και μου τα έλεγαν...αλλά εγώ δεν άκουγα..και επειδή δεν μπορούσαν να με ακούν αυτοί...με διέγραψαν )
    Έχετε την ίδια γνώμη για τις παραριές μου μετά το πείραμα?
    Άκου τώρα τι θα πάθει το μοντέλο με τις παραριές που λες εσύ και οι φίλοι σου στο **************
    Με το ίδιο μοντέλο, ( που δεν έπαθε το παραμικρό στο πείραμα με την μέθοδό μου, ) θα ξανά κάνω το πείραμα.
    Μόνο που τώρα θα το κάνω με τον σχεδιασμό τον δικό σου.
    Ο σχεδιασμός ο δικός σου, περιορίζει τις μετακινήσεις του μοντέλου κατά τον οριζόντιο άξονα, ( γιατί η βάση είναι μέσα στην γη πακτωμένη περιμετρικά χαλαρά ) αλλά όχι κατά τον κατακόρυφο άξονα ( όταν το μοντέλο ταλαντεύεται ) διότι ο οπλισμός σου σταματάει στην βάση, και δεν είναι πακτωμένος στο έδαφος.
    Για να προσομοιάσω την μέθοδό σου πάνω στην σεισμική βάση και το μοντέλο, θα κάνω το εξής.
    Θα αφαιρέσω μόνο τους κοχλίες από τις βίδες ( πάνω κάτω ) και θα αφήσω τις βίδες ως έχουν, ώστε αυτές οι βίδες που εξέχουν κάτω από την σεισμική βάση, να παρεμποδίζουν χαλαρά την μετατόπιση του οριζοντίου άξονα της θεμελίωσης, αλλά να μην εμποδίζουν καθόλου την άνοδο του δώματος προερχόμενη από την ταλάντωση.

    Να σου πω τι παπαριές σκέπτομαι ότι θα συμβούν?
    Οι μεγάλες ροπές του μοντέλου, θα αλλάζουν τον κάθετο άξονά του, μερικές μοίρες εναλλάξ.
    Ο Κάθετος άξονας θα προσπαθήσει να σηκώσει τις πλάκες και την θεμελίωση προς τα επάνω στους κόμβους.
    Τα στατικά φορτία όμως θα είναι αντίθετα στις φιλότιμες προσπάθειες του κάθετου άξονα.
    Αυτή η διαμάχη στατικών φορτίων και κάθετου άξονα, θα την υποστεί η πλάκα, η θεμελίωση, και τα κάθετα στοιχεία. Τώρα πιο από αυτά θα αστοχήσει πρώτο, δεν με ενδιαφέρει.
    Το κακό είναι ότι θα αστοχήσει, ενώ η δική μου μέθοδος θα γελάει...
    Για να μην σου πω ότι.. με αυτό το κούνημα που έφαγε το δικό μου, το δικό σου θα πάει από κάτω....και άντε να το βρούμε που πήγε μετά....η συνέχεια επί του πειράματος..
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.11.2013 στις 10:59

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •